Reklama
  • Czwartek, 15 grudnia 2016 (14:05)

    Stan alarmowy: zapalenie żyły

Reklama

Mąż ma zaczerwienioną i silnie napiętą skórę na łydce. Noga jest w tym miejscu trochę spuchnięta i boli przy każdym dotyku. Co robić?

U Twojego małżonka prawdopodobnie doszło do zapalenia jednej z żył powierzchniowych. Proces zapalny rozwija się wzdłuż chorego naczynia krwionośnego. Jak najszybciej zgłoście się do flebologa.

Dlaczego jest to pilne? Bo istnieje zagrożenie, że proces chorobowy obejmie też żyły głębokie, a to dolegliwość bardziej niebezpieczna i trudna do leczenia. Twój mąż zostanie poddany antybiotykoterapii, dostanie też maść z kortykosteroidem zwalczającą stan zapalny i łagodzącą ból. Aż do wyleczenia mąż siedząc lub leżąc, powinien trzymać nogę uniesioną wyżej.

Zapalenie żył powierzchniowych może mieć różne przyczyny, np. uszkodzenie żyły, zakażenie, uraz mechaniczny. Problem występuje też u osób z unieruchomioną kończyną, np. po złamaniu.

Lekarz mówi, że zapalenie żył głębokich jest niebezpieczne. Czy nie przesadza?

Nie. Choroba zakrzepowo-zatorowa, o którą pytasz, polega na powstawaniu zakrzepu w układzie żył głębokich (częściej w kończynach dolnych), a także w naczyniach klatki piersiowej lub jamy brzusznej.

Zakrzep częściowo lub całkowicie zatyka żyłę, blokując prawidłowy przepływ krwi (skutkiem może być zgon, jak w przypadku sportsmenki Kamili Skolimowskiej). U wielu chorych na łydkach tworzą się owrzodzenia.

Dla przewlekłego zapalenia żył głębokich charakterystyczne jest zaczerwienienie albo zasinienie skóry, a także jej duża wrażliwość na dotykanie. Objawem utajonej choroby może być ból nogi przy chodzeniu lub ruszaniu kończyną.

Moja mama zmarła z powodu zatoru płuc. Boję się, że ja też mogę zachorować. Jak można się chronić przed zakrzepicą?

Możesz zrobić naprawdę wiele, by uniknąć tej groźnej choroby. Ryzyko zakrzepicy wzrasta na skutek palenia papierosów, niedostatecznej aktywności fizycznej, długotrwałego unieruchomienia w podróży, a także wielogodzinnego siedzenia np. w pracy.

Dlatego codziennie funduj sobie trochę ruchu (choćby spacer), rób to nawet wtedy, gdy chora leżysz w łóżku (zalecane są ćwiczenia izometryczne, polegające na napinaniu mięśni).

Jeśli już masz żylaki lub dokuczają Ci obrzęki nóg, noś specjalne podkolanówki uciskowe, które pobudzą odpływanie krwi z kończyn.

Warto poprosić lekarza o pomoc, bo stopień kompresji dobiera się zależnie od od stadium choroby. Zażywaj też na zmianę ziołowe preparaty wzmacniające napięcie ścianek żył, np. z kasztanowcem, diosminą czy ruszczykiem kolczastym.

Puchną mi nogi w kostkach. Czy powinnam zrobić jakieś badania?

Tak. Proszę zrobić doppler kończyn dolnych (jest refundowany przez NFZ). Przy podejrzeniu zakrzepicy wskazana jest pilna wizyta u flebologa i bardziej specjalistyczne badania, np. izotopowe.

Do żył wprowadza się znacznik radioaktywny, pokazujący miejsca zaburzeń przepływu krwi. W przypadku dużych obrzęków lekarz może zaordynować pletyzmografię polegającą na zmierzeniu objętości krwi przepływającej w kończynach.

To pozwala wykryć miejsca, gdzie doszło do zwężeń utrudniających cyrkulację krwi i zastoju limfy.

Mam czerwonawe przebarwienia i pajączki w okolicy kostek. Czy to już stan alarmowy?

Twoje objawy świadczą o początkach niewydolności żylnej. Może ona powodować brązowe przebarwienia skórne, czerwone czy białe plamki oraz zasinienia i skupiska pajączków.

Zaobserwuj, czy zmianom skórnym towarzyszy uczucie ciężkich nóg albo kurcze łydek. Jeśli tak, zgłoś się do flebologa albo chirurga naczyniowego i zrób badanie dopplerowskie.

Kiedy ryzyko wzrasta?

Zapaleniem żył grozi zwłaszcza długi lot samolotem czy wielogodzinna jazda autem. By uniknąć problemów, zadbaj o swoje żyły już przed wyruszeniem w podróż. Co powinnaś zrobić?

Zaopatrz się w uciskające podkolanówki lub rajstopy (kupisz je w aptece). Poprawiają one krążenie krwi oraz redukują obrzęki.

W samolocie jak najczęściej wstawaj, poruszaj stopami. Jeśli jest bardzo ciasno, sprawdzą się też ćwiczenia izometryczne. Siedząc, napinaj mięśnie łydek, licz do sześciu i rozluźniaj. Powtórz 10 razy, co godzinę. Unoś w górę kolana i napinaj brzuch.

Krążenie krwi pobudzisz też, stosując akupresurę. Uciskaj nadgarstki i zagłębienie w górnej niecce ucha.

Na żywo

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.