Reklama
  • Piątek, 28 czerwca 2013 (12:03)

    Obrzęki nóg - jak sobie z nimi radzić?

Wiosną i latem możesz cierpieć z powodu puchnięcia łydek i stóp. To, niestety, częsta dolegliwość wielu kobiet. Wiemy, jak temu zaradzić.

Ulgą dla nóg jest unoszenie ich do góry. Wtedy nagromadzona krew odpływa. Postaraj się znaleźć przynajmniej 15 min. raz dziennie, by poleżeć w takiej pozycji.

Obrzęki nóg występują najczęściej u osób, które mają problem z żylakami albo pajączkami. Na ból i opuchliznę pojawiającą się głównie w upalne dni narzekają także młode kobiety, u których pajączki dopiero się pojawiają. Cierpią także osoby otyłe i kobiety w ciąży.

Jak do tego dochodzi?

Reklama

Aby krew płynęła we właściwym kierunku, żyły mają zastawki uniemożliwiające jej cofanie się. Pełnią one rolę zaworów – otwierają się, gdy krew pompowana skurczami mięśni nóg płynie do góry i zamykają, kiedy próbuje opadać.

Gdy zastawki się nie domykają, część krwi, zamiast płynąć do serca, cofa się, zalega w żyłach, rozciąga ich ścianki i w rezultacie powoduje silny ból i opuchliznę. Jest to pierwszy sygnał, że należy jak najszybciej zgłosić się do chirurga naczyniowego bądź flebologa.

Jak postępować?

W celu ochrony nóg przed obrzękami należy zrezygnować z depilacji gorącym woskiem. Nie powinno się wystawiać ich na długie działanie promieni słonecznych. Jeżeli czeka nas długa podróż samolotem, włóżmy luźne ubranie i skarpetki, które nie będą uciskać łydek.

W czasie lotu nie ma możliwości ułożenia nóg powyżej serca, ale starajmy się poruszać stopami, napinać mięśnie łydek, a nawet co jakiś czas przespacerować się wzdłuż pokładu, aby pomóc odpływać krwi z nóg.

W czasie podróży samochodem, co pewien czas zatrzymajmy się i trochę pospacerujmy, aby uruchomić pompę mięśniową w łydkach, która pobudzi krew do szybszego krążenia.

Na długie spacery warto mieć buty z szerokim noskiem i na elastycznej podeszwie, aby tłocznia mięśniowa stóp i łydek nie miała w swojej pracy przeszkód.

Przy każdej okazji chodźmy boso, bo to doskonały masaż pobudzający krążenie w nogach i ułatwiający odpływ krwi w kierunku serca. Krążenie żylne poprawia także rekreacyjna jazda na rowerze, pływanie i taniec.

Co przyniesie ulgę?

Rozwój żylaków i powstawanie obrzęków nasila nadwaga, może więc warto właśnie teraz przejść na lekką, odchudzającą dietę. Warto pamiętać o piciu 2 litrów wody mineralnej na dobę. Zapobiegnie to zagęszczeniu krwi i niebezpieczeństwu powstawania zakrzepów.

Można też przyjmować preparaty wzmacniające układ żylny. Występują w kremie lub tabletkach. Zawierają diosminę, rutynę lub wyciąg z kasztanowca. Są dostępne bez recepty.

Warto wiedzieć!

Problemy z żylakami ma 20 proc. ludzi na świecie, a po 45 roku życia już co trzeci. Kobiety chorują pięć razy częściej. Bardzo ważna jest wizyta u specjalisty. Nie można zwlekać do czasu, aż kostki staną się niewidoczne.

Taki stan jest niebezpieczny dla zdrowia. Skierowanie do chirurga naczyniowego może wydać lekarz pierwszego kontaktu. Jeśli problem jest znaczący, chirurg powinien zlecić USG Dopplera. Badanie umożliwia ocenę wyglądu naczyń krwionośnych. Sprawdza się również prawidłowość przepływów krwi.

Konsultacja: Grzegorz Prasałek - internista. Autor: MP

Telemax
Więcej na temat:obrzęk | żylaki | sposoby na żylaki | nogi

Zobacz również

  • Przeczytałam gdzieś, że na uczucie ciężkich, zmęczonych nóg bardzo pomaga napar ziołowy z kasztanowca. Ale mam duże wątpliwości, czy picie ziół może rzeczywiście wzmacniać nasze żyły? Czy nie... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.