Reklama
  • Środa, 28 września 2016 (15:06)

    Jak radzić sobie z żylakami?

Reklama

Spuchnięte stopy i okolice kostek oraz kurcze i bóle łydek pod wieczór mogą sygnalizować rozwijająca się chorobę żylakową. Skłonność do niej zwykle dziedziczy się. Ale można też nabawić się żylaków, jeżeli wiele godzin dziennie siedzimy lub stoimy.

Wtedy zastawkom żylnym grozi przeciążenie i nieszczelność. Krew spływa w dół nóg i gromadzi się w żyłach. Rozpycha je nadmiernie, powodując deformacje.

Twoja strategia obrony

Na szczęście, żylaki rozwijają się stopniowo. Najpierw pod skórą pojawiają się niebieskie, pojedyncze naczynia lub cała sieć drobnych „pajączków”.

Trudno je przeoczyć. I właśnie w tym początkowym stadium choroby, zabiegi naturalne są najskuteczniejsze: tonizują pracę naczyń krwionośnych i pobudzają w nich krążenie. Takie działanie mają m.in. okłady z białego sera. W stadium późniejszym pomogą już tylko leki i metody inwazyjne.

Kasztanowa kuracja

Odwar z kory: łyżkę kory kasztanowca gotuj 5 minut w 2 szklankach wody. Odstaw na 10 minut, przecedź. Pij 2–3 razy dziennie po jednej trzeciej lub po pół szklanki – najlepiej tuż przed jedzeniem. Herbata z kwiatów: łyżkę kwiatów kasztanowca gotuj w dwóch szklankach wody 5 minut. Odstaw na 10 minut, przecedź. Pij 4 razy dziennie po ćwierć szklanki – najlepiej po jedzeniu.

Nalewka z kasztanowca (intractum hippocastani z apteki): rozpuść 20–40 kropli w kieliszku wody. Pij 2–4 razy dziennie – po jedzeniu W kasztanowcu znajduje się związek czynny – escyna, która uszczelnia śródbłonek i normalizuje przepuszczalność błony naczyń włosowatych, zmniejszają przesięk limfy. Poprawia też krążenie limfatyczno-żylne, zwłaszcza żylny prąd powrotny (pomaga tłoczyć krew w górę nóg), dzięki czemu zapobiega zastojowi krwi w żylakach.

Dieta antyżylakowa

Dużym obciążeniem dla naczyń krwionośnych nóg jest nadwaga. Powoduje, że ciśnienie w żyłach zwiększa się i utrudnia powrót krwi w kierunku serca. Dlatego schudnięcie może zwolnić rozwój choroby. Jadłospis powinien zawierać produkty bogate w wit. C, rutynę i hesperydynę uszczelniające i wzmacniające naczynia żylne (czarna porzeczka, czarny bez, aronia, papryka, truskawki, maliny, agrest, kapusta, kalafior, kalarepa, cytrusy).

Na wzmocnienie krążenia

Wygospodaruj czas na aktywny wypoczynek: spacer, jazdę na rowerze, pływanie. Odpoczywaj jak najczęściej z uniesionymi powyżej serca no gami, np. opartymi na taborecie.Podnieś tył łóżka o 10 cm.

Spanie w pozycji, w której nogi znajdują się powyżej reszty ciała potrafi cofnąć nawet już zaawansowane zmiany żylakowe. Zaopatrz się w wyroby przeciw- żylakowe o zmiennym ucisku: zabezpieczą układ żylny przed zastojem krwi. Medyczne wyroby uciskowe (podkolanówki, pończochy, rajstopy) zapisuje lekarz.

W zimnej kąpieli

Wlej do wiadra chłodną wodę o temp. 15°C w takiej ilości, by sięgała do połowy łydek. Zanurz w niej nogi. Najpierw przez kilka sekund odczuwać będziesz zimno, potem pojawi się odczucie ciepła. Zakończ zabieg w chwili, gdy poczujesz, że robi ci się ciepło w stopy. Po kąpieli osusz nogi ręcznikiem, połóż się do łóżka i przykryj. Rozruszaj stopy, wykonując nimi energiczne ruchy przez kilka minut.

Jak wykonać okłady z twarogu i mleka?

Do przygotowania okładu potrzebny jest bia ły ser, mleko, ocet winny oraz cztery lniane ściereczki. Ser należy rozrobić odrobiną mleka i kilkoma kroplami octu winnego do konsystencji gęstej masy. Otrzymaną papką smarujemy stopy i łydki (warstwa powinna mieć grubość ok. 2 cm) i zawijamy ściereczką.

Na okład nakładamy kolejną warstwę masy twarogowej i zawijamy całość drugą ściereczką. Ten sam zabieg wykonujemy na drugą nogę. Okład zdejmujemy, dopiero gdy wyschnie. Twaróg stosowany miejscowo na skórę działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo.

Arnikowe okłady

Napar: pół łyżki kwiatów arniki zalej 2 szklankami ciepłej wody. Gotuj 5 minut, odstaw na 10 minut, przecedź. Dodaj 50 g glicerolu i łyżeczkę octu. Namocz płynem lniany ręcznik i nałóż na miejsce z żylakami na 15 minut.

Nalewka: 20 g nalewki z arniki (tinctura arnicae) wymieszaj z 50 g glicerolu, 60 g wody i połową łyżeczki octu. Namocz płynem lniany ręcznik i nałóż na żylaki na 15 minut (na lewka i glicerol z apteki).

Flawonoidy w kwiatach arniki zmniejszają ciśnie nie na zewnątrz i wewnątrz drobnych naczyń podskórnych, sprzyjając wchłanianiu wysięków.

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Autokarem, samochodem, samolotem – podróżuje my coraz częściej i coraz dalej. A nasze nogi... nie przepadają za długą jazdą. Są przyzwyczajone do pracy mięśni, więc po 4–5 godzinach bezruchu... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.