Reklama
  • Piątek, 5 lutego 2016 (15:05)

    Co robić, by uniknąć żylaków?

Chcesz uniknąć poważnych konsekwencji niewydolności żylnej? Czasem wystarczy zmiana stylu życia i przyzwyczajeń. Warto o to zadbać.

Reklama

Leczenie farmakologiczne

Preparaty, które wspomagają krążenie żylne, zwiększają szczelność żył i poprawiają układ mikrokrążenia, czyli pracę najmniejszych naczyń naszego ciała, naczyń włosowatych to tzw. leki flebotropowe.

Dzielą się na trzy rodzaje: diosminę, ruszczyk i wyciąg z kasztanowca. Leki flebotropowe sprawiają, że zostaje zachowana równowaga między tym, co jest wchłaniane przez naczynia włosowate wraz z krwią (substancje odżywcze i tlen) a tym, co jest z nich wyprowadzane.

Leki te przyczyniają się też do uszczelniania nieprawidłowo funkcjonujących zastawek żylnych.

Metody naturalne

 Dla wzmocnienia naczyń krwionośnych szczególne znaczenie ma wit. C, która wykazuje zdolność regulowania przepuszczalności naczyń włosowatych, podobnie działają bioflawonoidy (naturalnie występujące substancje, które nadają zabarwienie roślinom, a głównie ich owocom).

Ich źródłem są m.in. czarne porzeczki, winogrona, wiśnie, czereśnie, śliwki, morele, owoce dzikiej róży, zielona papryka, pomidory, daktyle, kasza gryczana.

 Herbata z pokrzywy uela stycznia żyły. Pij ją na zmianę z herbatką z mniszka lekarskiego, możesz też wypróbować herbatę z miłorzębu japońskiego i ze skrzypu (są bogatym źródłem bioflawonoidów).

 Ściany żył i naczynia włosowate znakomicie wzmacnia czarna jagoda, możesz ją stosować w herbatkach czy konfiturach.

 Włącz do swojej diety cebulę i czosnek, większe ilości natki pietruszki, wodorosty morskie, zarodki pszenne.

 Pij sok grejpfrutowy, by zapewnić sobie regularne wypróżnienia. Namocz łyżkę siemienia lnianego w kubku ciepłej wody i pozostaw na noc. Rano przecedź i wypij otrzymany płyn. Działa podobnie.

 Dolegliwości powodowane żylakami złagodzi kompres z kasztanów. Aby go przygotować, wymieszaj pół łyżeczki sproszkowanych kasztanów z dwiema szklankami wody i nasącz tą mieszaniną sterylną gazę.

 Nie stój ani nie siedź zbyt długo w tej samej pozycji.

 Nie noś ciasnych ubrań, utrudniających krążenie krwi.

 Zapewnij nogom odpoczynek: połóż się na plecach na podłodze, a nogi umieść na krześle lub kanapie. Leż w tej pozycji ok. 15 minut, by ułatwić odpływ krwi z kończyn dolnych.

 Raz na tydzień przygotuj sobie kąpiel z dodatkiem soli morskiej, która bardzo odpręża. Zakończ ją masażem z użyciem oleju z pestek brzoskwini lub słodkich migdałów.

 Aby zmniejszyć dolegliwości spowodowane żylakami, noś pończochy przeciwżylakowe. Działają one najskuteczniej, gdy włoży się je rano i nosi przez cały dzień.

 Uwaga: gorące kąpiele, rozgrzewające okłady, sauna mogą nasilać dolegliwości, dlatego lepiej stosować okłady zimne.

Konsultacja medyczna dr n. med. Andrzej Szmurło

Żylaki odbytu (hemoroidy)

Guzki krwawnicze, potocznie zwane hemoroidami, ma każdy z nas. Wyglądają jak poduszeczki wypełnione krwią i pełnią ważną funkcję: uszczelniają kanał odbytu, a wraz z mięśniami zwieraczami pozwalają panować nad oddawaniem stolca i gazów.

Problem zaczyna się, gdy hemoroidy wypełniają się krwią ponad miarę i nie opróżniają się z niej do końca. Hemoroidy mogą być zewnętrzne (w obrębie odbytu, zwykle bolesne) lub wewnętrzne (wysoko w odbytnicy, są niewidoczne i niebolesne, a jedynym objawem ich obecności może być krwawienie).

Do powstawania hemoroidów przyczynia się osłabienie żył, otyłość, ciąża, zaparcia przewlekłe biegunki… Decydującą rolę w powstawaniu i zapobieganiu im ma dieta. Osoby spożywające dużo błonnika są mniej na nie narażone. W leczeniu hemoroidów stosuje się metody naturalne (np. ciepłe nasiadówki czy smarowanie ujścia odbytu wazeliną) i konwencjonalne (np. podwiązywanie guzków).

Żylaki przełyku

Zwykle są wtórnym objawem nadciśnienia w żyle wrotnej, spotykanym w utrudnieniu przepływu krwi żylnej z dolnych części ciała przez wątrobę, np. przy marskości. W miarę rozwoju może dochodzić do ich pękania. Znacznego stopnia zmiany żylakowate w przełyku leczy się chirurgicznie.

Tele Tydzień
Więcej na temat:Nie | leki | leczenie | herbata | problem | konsultacja | preparaty

Zobacz również

  • Zwykle jest tak, że przez wiele lat żylaki nam nie przeszkadzają. Nosimy długie spodnie, kryjące rajstopy. Przychodzi jednak taki moment, że zaczynają boleć, powiększają się lub zmieniają kolor.... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.