Reklama
  • Piątek, 5 lutego 2016 (15:05)

    Co robić, by uniknąć żylaków?

Chcesz uniknąć poważnych konsekwencji niewydolności żylnej? Czasem wystarczy zmiana stylu życia i przyzwyczajeń. Warto o to zadbać.

Reklama

Leczenie farmakologiczne

Preparaty, które wspomagają krążenie żylne, zwiększają szczelność żył i poprawiają układ mikrokrążenia, czyli pracę najmniejszych naczyń naszego ciała, naczyń włosowatych to tzw. leki flebotropowe.

Dzielą się na trzy rodzaje: diosminę, ruszczyk i wyciąg z kasztanowca. Leki flebotropowe sprawiają, że zostaje zachowana równowaga między tym, co jest wchłaniane przez naczynia włosowate wraz z krwią (substancje odżywcze i tlen) a tym, co jest z nich wyprowadzane.

Leki te przyczyniają się też do uszczelniania nieprawidłowo funkcjonujących zastawek żylnych.

Metody naturalne

 Dla wzmocnienia naczyń krwionośnych szczególne znaczenie ma wit. C, która wykazuje zdolność regulowania przepuszczalności naczyń włosowatych, podobnie działają bioflawonoidy (naturalnie występujące substancje, które nadają zabarwienie roślinom, a głównie ich owocom).

Ich źródłem są m.in. czarne porzeczki, winogrona, wiśnie, czereśnie, śliwki, morele, owoce dzikiej róży, zielona papryka, pomidory, daktyle, kasza gryczana.

 Herbata z pokrzywy uela stycznia żyły. Pij ją na zmianę z herbatką z mniszka lekarskiego, możesz też wypróbować herbatę z miłorzębu japońskiego i ze skrzypu (są bogatym źródłem bioflawonoidów).

 Ściany żył i naczynia włosowate znakomicie wzmacnia czarna jagoda, możesz ją stosować w herbatkach czy konfiturach.

 Włącz do swojej diety cebulę i czosnek, większe ilości natki pietruszki, wodorosty morskie, zarodki pszenne.

 Pij sok grejpfrutowy, by zapewnić sobie regularne wypróżnienia. Namocz łyżkę siemienia lnianego w kubku ciepłej wody i pozostaw na noc. Rano przecedź i wypij otrzymany płyn. Działa podobnie.

 Dolegliwości powodowane żylakami złagodzi kompres z kasztanów. Aby go przygotować, wymieszaj pół łyżeczki sproszkowanych kasztanów z dwiema szklankami wody i nasącz tą mieszaniną sterylną gazę.

 Nie stój ani nie siedź zbyt długo w tej samej pozycji.

 Nie noś ciasnych ubrań, utrudniających krążenie krwi.

 Zapewnij nogom odpoczynek: połóż się na plecach na podłodze, a nogi umieść na krześle lub kanapie. Leż w tej pozycji ok. 15 minut, by ułatwić odpływ krwi z kończyn dolnych.

 Raz na tydzień przygotuj sobie kąpiel z dodatkiem soli morskiej, która bardzo odpręża. Zakończ ją masażem z użyciem oleju z pestek brzoskwini lub słodkich migdałów.

 Aby zmniejszyć dolegliwości spowodowane żylakami, noś pończochy przeciwżylakowe. Działają one najskuteczniej, gdy włoży się je rano i nosi przez cały dzień.

 Uwaga: gorące kąpiele, rozgrzewające okłady, sauna mogą nasilać dolegliwości, dlatego lepiej stosować okłady zimne.

Konsultacja medyczna dr n. med. Andrzej Szmurło

Żylaki odbytu (hemoroidy)

Guzki krwawnicze, potocznie zwane hemoroidami, ma każdy z nas. Wyglądają jak poduszeczki wypełnione krwią i pełnią ważną funkcję: uszczelniają kanał odbytu, a wraz z mięśniami zwieraczami pozwalają panować nad oddawaniem stolca i gazów.

Problem zaczyna się, gdy hemoroidy wypełniają się krwią ponad miarę i nie opróżniają się z niej do końca. Hemoroidy mogą być zewnętrzne (w obrębie odbytu, zwykle bolesne) lub wewnętrzne (wysoko w odbytnicy, są niewidoczne i niebolesne, a jedynym objawem ich obecności może być krwawienie).

Do powstawania hemoroidów przyczynia się osłabienie żył, otyłość, ciąża, zaparcia przewlekłe biegunki… Decydującą rolę w powstawaniu i zapobieganiu im ma dieta. Osoby spożywające dużo błonnika są mniej na nie narażone. W leczeniu hemoroidów stosuje się metody naturalne (np. ciepłe nasiadówki czy smarowanie ujścia odbytu wazeliną) i konwencjonalne (np. podwiązywanie guzków).

Żylaki przełyku

Zwykle są wtórnym objawem nadciśnienia w żyle wrotnej, spotykanym w utrudnieniu przepływu krwi żylnej z dolnych części ciała przez wątrobę, np. przy marskości. W miarę rozwoju może dochodzić do ich pękania. Znacznego stopnia zmiany żylakowate w przełyku leczy się chirurgicznie.

Tele Tydzień
Więcej na temat:Nie | leki | leczenie | herbata | problem | konsultacja | preparaty

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.